EXEKUCE A NEMOVITOSTI, DRAŽBY
Stejně jako je tomu všude, existují i v realitách témata, která jsou oblíbená více a která méně (možná bych upravila na méně a ještě méně). Dnes bych se chtěla dotknout tématu, které je považováno téměř za tabu, a to nejen ve spojitosti s realitami. Moc se o tom nemluví a člověk se tím nechlubí, ale jde o velmi rozšířený jev.
Pro začátek pár statistik: v Česku je aktivních okolo 4,6 milionu exekucí, průměrná hodnota jedné exekuce je 80.000 Kč a celkem se s exekucemi potýká okolo 820.000 lidí - což je mimochodem téměř každý 10. člověk, a to počítáme i děti. Fakta jsou neúprosná a i přestože se tuto otázku řeší ohromné množství lidí, povědomí o této problematice je velmi nízké a v důsledku na to doplácí právě sami dlužníci.
Co to vůbec je ta exekuce?
Exekuce je řízení, v rámci kterého vymáhá věřitel po dlužníkovi peníze. Děje se tak prostřednictvím exekutora (v Česku funguje 148 exekutorských úřadů), který má status podnikatele, je placen procentem z vymožené částky a netěší se přílišné oblibě ve společnosti. Zde je nejdůležitější informací asi to, že jakmile dostane dluh do rukou exekutor, dluh okamžitě vzroste o jeho odměnu, většinou také penále apod. Na druhou stranu exekutor může zahájit vymáhání pohledávky až když má v rukou patřičné oprávnění - exekuční titul (rozhodnutí soudu, jeho vydání trvá vždy několik měsíců). Vždy je lepší také situaci řešit v době před tímto rozhodnutím, protože pak už se to o dost prodraží.
Ve většině případů, a vychází to i ze statistiky, má člověk více než 1 exekuci. Proto bývá složité své dluhy a navíc odměny exekutora splácet a v praxi to vypadá tak, že dlužník hradí, ale dluhy rostou. Potom přichází na řadu zabavení a zpeněžení majetku - včetně nemovitostí. To jsou ty známé žluté nálepky na autech, vybavení domu, spotřebičích, elektronice a v neposlední řadě také dražby nemovitostí. Exekutorskou dražbu bych nazvala katastrofou - tedy alespoň pro jejího majitele. Znalecký posudek nemovitosti probíhá běžně od stolu, exekutoři nepodléhají místní příslušnosti, a proto bude posudek na byt v Karviné pravděpodobně vyhotovovat např. znalec z Prahy (a pro ty jsou všechny lokality kromě Prahy kančí hory, takže bude posudek o desítky procent pod tržní cenou běžnou v dané lokalitě). Vyvolávací cena potom začíná na 2/3 posudku. Může se tak lehce stát, že váš nejcennější majetek někdo prodá za zlomek tržní ceny. Ale to ještě není vše... výše jsem zmínila exekutorskou odměnu. Ta po započtení všech nákladů průměrně činí až 20-25% vymožené částky. Není tedy výjimkou to, že se dlužník ocitne bez střechy nad hlavou, ale dluhy stejně zůstávají.
Jen pro zajímavost, velká část dražených nemovitostí zasažených větším počtem exekucí vykazuje podobné rysy, viz následující fotogalerie 4 různých nemovitostí.
V různých fázích exekučního řízení lze ale situaci většinou řešit pro dlužníka daleko lépe a není třeba zajít až tak daleko. Pomůže například insolvenční návrh, vyplacení dluhů s prodejem nemovitosti za cenu blížící se tržní aj.
Ano, dluhy bychom měli splácet, někdy jde o nešťastnou souhru okolností, nedorozumění, třeba i podvodem se člověk může do dluhů dostat a je v tom de facto nevinně. Je ale potřeba se k tomu postavit a nehrát mrtvého brouka, protože to dřív nebo později nějakým způsobem člověka dožene.
Víte, jak uchránit majetek před exekutorem?
Jak neprodělat v dražbě?
Jak se lze oddlužit, zjistit aktuální výši dluhů?
Na tyto otázky nebo na cokoliv jiného vám ráda odpovím, napište mi nebo zavolejte.